OPEL

Opel

Opel logoOpel DarracqDějiny dnes již mezinárodně známe automobilky se začaly psát v Německu roce 1862, kdy se Adam Opel, dříve výrobce jízdních kol, rozhodl zahájit výrobu vozů. První prototyp vznikl v roce 1898 a o rok později Opel odkoupil výrobní prostory, kde zahájil výrobu automobilů. Velkou měrou pomáhali i synové Adama Opela. V továrně, kterou získali od jednoho Francouze, nevydrželi moc dlouho a již v roce 1902 podepsali smlouvu o spolupráci a rozjeli výrobu francouzských automobilů Darracq. V témže roce ale Opel představil své první vozidlo - model Opel 10/12 PS, které se začalo prodávat v roce 1906. Vlastní produkce je mnohem ziskovější, proto Opel v roce 1907 končí s výrobou vozů Darracq.

Opel Diplomat  V8Opel se držel na vyšších příčkách v prodejnosti velmi dlouho, a to i přes těžké doby. Pro lidi byl tento vůz nejen pouhý sen, ale i realita. Lidem velmi imponoval fakt, ze vozy této značky bylyOpel Admiral, na svou dobu, velmi luxusní za přijatelnou cenu. Před první světovou se stávají vozy Opel tou nejprodávanější značkou v Německu. Bohužel se po válce, začátkem 20. let 20. století, dostavuje finanční krize a v roce 1929 se spojili s americkou společností General Motors Corporation (GM), která koupila 80 procent akcií. O dva roky později se stává GM stoprocentním majitelem automobilky Opel.

Po druhé světové válce Opel pod vedením koncernu General Motors expanduje do celého světa. Ve Velké Británii se vozy Opel prodávají pod značkou Vauxhall, v Austrálii vzniká divize Holden, v Americe se vozy Opel Laubfroschse stejným designem a podvozkem prodávají pod značkou Saturn a jako Chevrolet se prohánějí v Latinské Americe.

V Evropě a především ve Velké Británii se řadu let prodávaly vozy Opel vedle Vauxhallu. Opel SenatorJméno Opel z Anglie definitivně mizí až v roce 1981, kdy došlo k fúzi obou výrobců, vše na pokyn mateřského koncernu General Motors.

Opel KadettV 90. letech 20. století se začíná s velkou restrukturalizací automobilky, vedení firmy se snaží jít s dobou a nahrazuje dřívější modely dnes již známými auty. Na scéně se objevuje kompaktní Astra, střední třída Vectra a luxusní Omega. Právě prestižní Omega se na trhu v těžké konkurenci vozů silné trojky BMW, Audi, Mercedes-Benz neuchytila a s nevalnými úspěchy se postupně stahuje z trhu. Objevuje se model Signum, ale ani tady Opel nevytěžil kýžený zisk. Naopak se daří Opel Corsa IIIAstře, která přijíždí už několikáté generaci a ve všech karosářských verzích: 3 a 5tidveřový hatchback, sportovní verze (GTC a OPC), praktické kombi (Caravan), otevřené coupé-cabrio CC (Twin Top) a kupé.

Z praktických důvodů vzniká ve spolupráci se Suzuki i maličké městské vozítko Agila a o Opel Astraněco málo větší Corsa, pro dynamicky se rozvíjející trh SUV a offroadů má Opel model Antara, rodinné vozy typu MPV zastupují Meriva a Zafira a mezi sportovní vozy patří roadster Opel GT. Automobilka nezapomíná ani na dodávkové vozy, kde je např. Combo nebo větší Movano a Vivaro.Opel Gt

Na Opel ale těžce dopadají současné problémy koncernu General Motors, který je ve ztrátě už několik let a doplatilo na to několik tisíců propuštěných lidí. Museli se zavřít i některé výrobní linky a továrny. Na druhou stranu myslí německá automobilka dopředu a v roce 2005 vzniká prototyp Astra Diesel Hybrid, kde je prezentována moderní naftová pohonná jednotka v kombinaci s elektromotorem.

 

Výběr dle kategorie


Nápověda k search +

- napište požadované klíčové slovo (neklikejte, nemačkejte Enter)
- napište minimálně 3 písmena
- výsledky hledání můžete více omezit použitím více klíčových slov (např. vana mondeo)
- používejte jednotlivá klíčová (např. filtr green punto)
- hledání nerozlišuje diakritiku
- hledá v názvu kategorie, názvu produktu a kódu zboží
- najetím myši na text se zobrazí obrázek, popis a cena zboží
- kliknutím na odkaz zobrazit na pravé straně se zobrazí všechny nalezené položky
- kliknutím na odkaz načíst další se načte více nalezených položek